Земетресенията с дълбоко фокусно действие, които се случват на дълбочина 300-800 километра в мантията, могат да освободят енергия, сравнима с ядрени експлозии с огромна разрушителна сила. Марианската падина е един от най-активните в геодинамично отношение райони в света, където се случват такива събития. Това свидетелства за активни процеси, протичащи в мантията под Марианската падина.
По данни на USGS на 24-25 ноември 2023 г. в района на Марианската падина са регистрирани повече от 120 последователни земетресения с магнитуд над 4,0. Това е най-големият брой земетресения за един ден в района за цялата история на наблюденията. Тази неотдавнашна сеизмична активност предполага, че ситуацията под Марианската падина само се влошава.
Според математически и тектонофизичен модел сеизмичната и магмената активност ще продължи да нараства експоненциално, което ще доведе до следните събития през 2036 г.: в резултат на засилената геоложка активност във вътрешността на Земята магмата може да проникне през земната кора в района на Марианската котловина. При екстремното налягане в тази зона може да се стигне до пълно разкъсване. Милиарди кубически метри вода с приблизителна температура 0°C биха се срещнали с милиарди кубически метри магма с температура 1,600°C и това би предизвикало експлозия, хиляди пъти по-мощна от арсенала на всички ядрени оръжия на Земята. Това събитие би могло да издигне огромен стълб от пара, смесена с прах, на височина над 500 км и да наруши термосферата. Според изготвения математически модел, атмосферата, загубила целостта си, би могла да се увие около планетата поради промени в повърхностното напрежение, а също така лесно да бъде отнесена от слънчевия вятър. Трябва да се отбележи, че развитието на подобен сценарий би довело до загуба на атмосферата, океаните и магнитното поле и вероятно въртенето на земното ядро би спряло, подобно на това, което се смята, че се е случило на Марс.
Марианската котловина на Земята, подобно на долината Маринър на Марс, е регион със сравнително тънка планетарна кора. Около долината на Маринър се виждат обширни потоци от вулканична лава, което показва, че долината на Маринър е била място на значителни геоложки промени, които са повлияли на влошаването на състоянието на Марс. Подобни геоложки процеси понастоящем се наблюдават в Марианската котловина, които вероятно са се случили в долината Маринър на Марс. Предполага се, че подобни процеси могат да доведат до значителни последици за Земята и нейните биологични форми на живот. Въпреки това, ако настоящите експоненциални тенденции в развитието на промените на Земята продължат да се развиват, човечеството може да не успее да стане свидетел на прехода на Земята към състояние като това на Марс, тъй като съществува риск тя да изчезне по-рано поради други причини.
Прочетете продължението в следващата публикация..
Съзидателното общество: активирането на ...
Според Службата на ООН за намаляване на ...
Едно време беше по-хубаво!!!
Учителю, виж какви камъни и какви здания...